1487616642 20142602122436

Масляна – стародавнє слов’янське свято, що символізує проводи зими і очікування весни. Гуляння народу триває тиждень і завершується Прощеною неділею. Про те, коли Масляна у 2018 році, які є традиції святкування і що не можна робити в це свято – читайте  далі.

 

Коли Масляна 2018 в Україні

 

Святкування Масляної безпосередньо прив’язане до Великодня. Для цього потрібно від дати Пасхи вирахувати 48 днів – це Великий піст, а потім ще тиждень – безпосередньо Масляна.

 

У 2018 році Масляна починається 12 лютого і триватиме до 18 лютого включно.

 

Як святкувати Масляну: традиції

 

Увесь тиждень ділиться на два періоди: Вузька Масляна – понеділок, вівторок і середа і Широка Масляна – четвер, п’ятниця, субота та неділя. У перші три дні можна займатися господарськими роботами, а з четверга всі роботи припиняються. При цьому кожен день Масляної має свою назву і призначення. В давнину дотримувались усіх традицій, але сьогодні – більшість із них вже забулися.

 

Тиждень  Масляної

 

Понеділок, 12 лютого – перший день Масляної – "зустріч".

 

У цей день роблять крижані гірки. У давнину вірили, що чим далі котяться сани і чим гучніший сміх над крижаною горою, тим кращим буде врожай.

 

Вівторок, 13 лютого – "загравання".

 

У цей день прийнято заводити веселі ігри та пригощати за організовані веселощі млинцями.

 

Середа, 14 лютого – "ласунка".

 

Всі господині цього дня готують різні смаколики у великих обсягах і прикрашають ними багатий стіл, але млинці, звісно, залишаються на першому місці.

 

Четвер, 15 лютого – "розгуляй".

 

 З цього дня Масляна розгортається на всю широчінь – гуляють з ранку до вечора, водять хороводи, співають пісні.

 

П’ятниця, 16 лютого – "тещині вечори".

 

 Величезна кількість звичаїв у цей день спрямована на прискорення весіль та сприяння молоді у знаходженні собі відповідної пари. Зяті з вечора особисто запрошують в гості своїх тещ – пригощають їх млинцями.

 

Субота, 17 лютого – "посиденьки зовиці".

 

У цей день молода невістка запрошує своїх рідних до себе.

 

Неділя, 18 лютого – "Прощена неділя".

 

Цього дня прийнято просити прощення у всіх близьких та скривджених за заподіяне зло, за якісь свої проступки. Це дуже світлий день перед початком Великого посту.

 

З 19 лютого гуляння припиняються, оскільки в силу вступає Великий піст, який триватиме до 8 квітня – Великодня.

 

Прикмети на млинці

 

1. Першу порцію млинців потрібно віддавати бідним людям, щоб господарство не занепало, а урожай в нинішньому році був хороший. Також вважається, що віддані млинці жебраком приносять спокій вашим померлим родичам.

 

2. Другу порцію млинців теж не можна їсти. Її потрібно віддати сиротам, безпритульним людям. Тоді ваше молоде покоління буде здоровим і щасливим, а ваше життя стане безтурботної і спокійної.

 

3. Якщо млинці виходять гарними, рум’яними і смачними, то наступний рік буде мирним і спокійним. В іншому випадку в будинок прийдуть біди і нещастя.

 

4. Чим більше буде спечено млинців, тим багатшим буде урожай в році, що наступив.

 

5. Чим більше млинців спече, тим більше буде сонячних днів в році. Але переборщувати не варто, тому що в підсумку може вийти зворотна реакція: буде спеку і посуха і врожаю не буде. Тому важливо знати міру і не переборщити.

 

6. Якщо після Масниці залишилися недоїдені млинці, то їх кількість, що залишилася означає, що стільки років ще доведеться сидіти в дівках.

 

7. Якщо млинці виходять з прижарений посередині, то значить, чоловік буде вам вірним. Якщо ж прижарений збоку, то буде він ходити наліво.

 

8. Якщо млинець пристав до сковороди, то в нинішньому році дівчина заміж не вийде, буде жити в батьківській хаті.

 

9. Якщо краї млинців виходять рівні, то заміжжя буде щасливим. Якщо ж криві, то варто задуматися, чи потрібно виходити заміж за обрану людину.

 

Погода на Масляну

 

Вважається, що якщо на Масляну погода не радує своєю теплотою, а, навпаки, присутні морози і ллє дощ, то весна обов’язково порадує гарною погодою.

 

Якщо на масляну тиждень на вулиці багато бурульок, то попередній рік буде врожайним.

 

Якщо в цей тиждень йдуть дощі, то навесні і влітку чекайте багато грибів.

 

Буває, що на Масляну різко вдаряють морози. Це знак того, що літо буде ласкаве, привітне, без посухи.

 

Comments are now closed for this entry

Дополнительная информация